Μαχητής Πετρούπολης

Καθάρισαν Περιστέρι και Ένωση Ιλίου

Σημαντικές νίκες σημείωσαν Περιστέρι και Ένωση Ιλίου στους αγώνες του Σαββατοκύριακου. Με νίκη ξεκίνησε η Ίριδα, με ήττα η Ολυμπιάδα!

Β' ΕΘΝΙΚΗ
Δύο στα δύο το Περιστέρι!

Εν τη γενέσει της το Περιστέρι έσβησε τη... φωτιά που πήγε να του βάλει η Ν. Κηφισιά της οποίας επιβλήθηκε με 82-65.
Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να βάλουν δύσκολα στους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι παίκτες του Καραγιάννη αφυπνίστηκαν και καθάρισαν το ματς με συνοπτικές διαδικασίες.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-12, 39-30, 55-45, 82-65
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαφωτίου-Στρέμπας

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Παππάς 11, Ντακούλιας 2, Γοργόνης, Μαγκουνής 15 (1), Πολυτάρχου 9 (2), Παπαντωνάκος 3 (1), Μάντζαρης, Λυκογιάννης 6, Κατιάκος 26 (1), Καπώνης 4, Τασόπουλος 6, Δομπρογιάννης.
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Λιόγας): Καμαριανός, Μοσχοβίτης 14 (1), Κεφαλάς, Μαρίνος 4 (1), Καράμπελας 1, Παπανικολάου 6, Χατζηνικόλας 3 (1), Καραβανάς 12, Οικονομόπουλος 9 (2), Δρακάκης 3, Ψαρόπουλος 13 (1).

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
Ένωση Ιλίου: Φορτσάτη στην πρεμιέρα 89-70 την Πεύκη

Εντυπωσιακή στην πρεμιέρα η Ένωση Ιλίου έκανε φύλλο και φτερό την Πεύκη της οποίας επιβλήθηκε με 89-70. Αν και το πρώτο ημίχρονο δεν προδίκαζε μια εύκολη επικράτηση των γηπεδούχων, η ομάδα του Καράμπελα στην επανάληψη ανέβασε στροφές και έφτασε στη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 46-41, 64-54, 89-70
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστασίου – Πλιάκας

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καράμπελας): Τσολάκης 17(2), Μπέλλας Οδ.15(3), Βαϊδάκης 15(2), Μπέλλας Γ. 14(4), Σκαλωμένος 9, Γεωργιάδης 6, Φουντάς 5(1), Στρατομήτρος 4, Πανουσόπουλος Κ. 2, Βαρσαμούλης 2, Πανουσόπουλος Θ., Αρχιμανδρίτης.
ΠΕΥΚΗ (Ζερβουλάκος): Σημαιόπουλος 22(2), Τσιουμπρής 11(1), Τσαμπής 10, Πλουτέσκι 9(1), Κουκάκης 6, Κυριαζόπουλος 5(1), Τάγαρης 4, Μελάς 3(1), Τσάκος, Χασάπης, Πολύζος, Ίβκοβιτς.

Β' ΕΣΚΑ

Λύγισε στο τέλος η ΜΕΝ Ιλίου και ηττήθηκε με 51-52 από το Νικηφόρο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β' ΕΠΣΑ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 37-27, 46-42, 51-52.

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ (Γεωργαλάς, Κατσιώτης): Γραμμένος, Τσετσώνης, Αντωνόπουλος 9 (1), Ντίνος 12, Καρυάτης 8 (2), Φαρούπος, Αντωνόπουλος Β. 3, Τριαντογιάννης 13, Κώτσιας 4 (1), Παπαδάκης, Μαντέλος, Παλιοβρυσιώτης 2.
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Γρυλλιωνάκης, Τσουλιάς): Κούρτζας, Μιχαηλίδης 2, Γεργεριτάκης 6, Τεπενκιόζης, Μητρόπουλος 5, Τσατσάνης 8 (2), Παπαναγόπουλος 4 (1), Χατζηιωάννου 1, Τσολάκος 5, Καρτσούνης 4, Τζανάκης 6, Καμνιώτης 11 (1).

Γ' ΕΣΚΑ

Με νίκη ξεκίνησε η Ίριδα και ήττα η Ολυμπιάδα τις υποχρεώσεις τους για το πρωτάθλημα της Γ' ΕΣΚΑ.
Η Ίριδα που αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες, έστω και δύσκολα κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φ.α με 62-60 επί της Κερατέας.
Η Ολυμπιάδα δεν άντεξε στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε στο Αιγάλεω από τον Μελά Αγ. Ελευθ. με 40-44.
Η ομάδα του Παναγιώτη Κακαλιά προηγούταν σχεδόν σε όλο τον αγώνα, αλλά στο τέλος μέτρησε η πίεση της έδρας.